niedziela, 11 czerwca 2017

Podsumowanie

30 marca zakończył się projekt fundacji PGNiG"Być jak Ignacy". 

Wiele doświadczeń, emocji, ciekawych doznań oraz ogromnej dawki wiadomości i umiejętności dostarczyła nam realizacja projektu.

Udział w tym przedsięwzięciu przyniósł wiele pozytywnych efektów. 

Przede wszystkim uczniowie uzyskali wiedzę o wyższym poziomie trudności, zainteresowali się postacią  Ignacego Łukasiewicza, 

oraz dostrzegają dokonania wybitnego naukowca w życiu codziennym.

Młodzi naukowcy wykazali wielkie zainteresowanie eksperymentami chemicznymi, fizycznymi, matematycznymi, sami szukali odpowiedzi 
i wyjaśnień na nurtujące ich pytania i zjawiska.

Uczniowie przekonali się także, że matematyka może być ciekawa i fascynująca, a eksperymenty  stanowią nie tylko świetną zabawę, ale umożliwiają zrozumienie zjawisk przez samodzielne wprowadzanie czynników i obserwowanie powstałych zmian.

Dzieci bardzo chętnie współpracowały ze sobą i chętnie wymieniały się spostrzeżeniami i efektami.
Uczestnicy projektu  dzielili się zdobytą wiedzą i umiejętnościami i ochoczo edukowali innych uczniów.

Zajęcia cieszyły się dużą popularnością. Uczniowie innych klas byli bardzo zaciekawieni eksperymentami i zadaniami, bardzo chętnie uczestniczyli w zajęciach. Nie tylko obserwowali, ale także aktywnie brali udział w eksperymentach i wykazywali się bardzo dużym zaangażowaniem.

Mamy nadzieję, że ciekawość świata będzie towarzyszyła Młodym Naukowcom w czasie dalszej edukacji i zaowocuje ciekawymi odkryciami.






















Zajęcia z Kołem Naukowym z Miedźnej

23 marca odwiedzili nas Młodzi Naukowcy  z Koła naukowego przy Zespole Szkół im. Powstańców Śląskich w Miedźnej.


Goście pokazali Nam wiele ciekawych doświadczeń, które nie tylko wprowadziły trzecioklasistów w zachwyt, ale także przybliżyły im świat przyrody, chemii i fizyki. 
Na zajęciach dzieci mogły zobaczyć wybuchy wulkanów, bawiły się własnoręcznie zrobionym  piaskiem kinetycznym, ale najwięcej zabawy było przy cieczy nienewtonowskiej. 
My też nie pozostaliśmy dłużni i zaprezentowaliśmy gościom kilka eksperymentów. 


















poniedziałek, 6 marca 2017

Zajęcia z przedszkolakami

W dwa piątki 17 i 24 lutego Młodzi Naukowcy spotkali się z przedszkolakami z grupy "0" we Frydku i z grupą z Gminnego Przedszkola Publicznego im. J.Brzechwy w Górze.

Uczniowie prezentowali swoje umiejętności w przeprowadzaniu eksperymentów. Wykonali kilka doświadczeń z wodą, z gaszeniem świecy i z uzyskaniem dwutlenku węgla z octu i sody. Zachwycili swoich młodszych kolegów efektami towarzyszącymi doświadczeniom. Największe wrażenie na przedszkolakach zrobił "wulkan" i "rakieta".








Po zajęciach większość przedszkolaków deklarowała chęć zostania "Młodym Naukowcem", co nas bardzo ucieszyło.
Mamy nadzieję, że ciekawość świata będzie im towarzyszyła w czasie dalszej edukacji i zaowocuje ciekawymi odkryciami.



środa, 1 marca 2017

Czy da się zrobić sztuczny śnieg?

Młodzi Naukowcy postanowili jeszcze na chwile pobawić się śniegiem i ulepić bałwana. Tylko jak tu się bawić jak zima powoli odchodzi, a za oknem śniegu nie widać...
Nam się udało, uczniowie sami wyczarowali śnieg!  I to w bardzo prosty sposób wystarczy tylko zmieszać opakowanie sody  z łyżeczką soli, łyżeczką mydła w płynie i kilkoma łyżkami wody, można dodać kilka kropel barwnika jeżeli chcemy kolorowy śnieg.
Wygląda jak prawdziwy i dobrze się lepi. Jest tylko jedna różnica: nie jest zimny. Ale dzięki temu nie marzną ręce, a zabawy z takim śniegiem było mnóstwo!